כתובת

מושב מגשימים

חרדת נטישה אצל כלבים – אבחון וטיפול בתופעה

חרדת נטישה אצל כלבים – אבחון וטיפול בתופעה

חרדת נטישה אצל כלבים היא אחת התופעות המטרידות ביותר שהבעלים שלהם יכולים לחוות, אבל חשוב לדעת שיש לה פתרון ושאתם והכלב לא חייבים לסבול.

כלבים עם חרדת נטישה בדרך כלל יפגינו חוסר שקט בולט כאשר הבעלים שלהם מראים על כוונה לצאת מן הבית והתרגשות עזה במיוחד כאשר הם יחזרו (נביחות רמות, קפיצות, יללות "שמחה"). 

בזמן שהם לבדם, הכלבים עלולים להפגין התנהגות שאצלנו כבני אדם נתפסת כ"פאניקה". לדוגמה, הם ישמיעו קולות בכי או ינבחו ללא הפסק, ישרטו את הדלתות מבפנים ולפעמים אפילו ילעסו כל מיני חפצים בבית גם אם הם כבר לא גורים.

ישנן גם תופעות פחות קיצוניות (אבל גם להן צריך לשים לב) כמו למשל חוסר תאבון בזמן שהבעלים לא בבית. 

מדוע כלב מפתח חרדת נטישה?

פעמים רבות כלב יפתח הפרעת חרדה לאחר אירוע טראומטי. חשוב לזכור שגם כלב שהיה כלוא במכלאה עם הרבה כלבים אחרים עשוי לחוות זאת כטראומה, על אחת כמה וכמה אם מדובר בכלב שעבר כבר כמה וכמה בעלים (אלו הם בדרך כלל כלבים עם התנהגות בעייתית שהחרדה רק מקצינה אותה).

סיבות אחרות יכולות להיות ניתוק מהאמא בגיל מוקדם מדי, אך יש גם גורמים גנטיים מסוימים שעשויים לגרום לכך.

לבסוף, כלבים עשויים לפתח חרדת נטישה כאשר הם מתבגרים והחושים שלהם נעשים פחות מחודדים או כאשר חלה ירידה ביכולת הקוגניטיבית שלהם.

כיצד מטפלים בחרדת נטישה?

טיפול בחרדת נטישה מתחלק לשני מישורים: מניעה מוקדמת וטיפול כאשר הכלב כבר פיתח חרדת נטישה.

אם הכלב הגיע אליכם בגיל צעיר, רצוי לחשוף אותו כמה שיותר לרעשים מבחוץ (לא רק בטיולים) ותנועת אנשים בבית. לכן, אם מגיעים אורחים אל תסתירו אותו (אלא אם כן אחד מהם באמת מאוד מפחד מכלבים).

טיפול בכלב שכבר פיתח חרדת נטישה יכול להתחיל באמצעות תרגילים פשוטים של אילוף כלבים. הרעיון כאן הוא לתת לכלב חיזוק חיובי כאשר הוא רגוע ולא כאשר הוא מפגין התנהגויות המראות על התרגשות מיוחדת.

לאחר התרגול או הסיבוב מחוץ לבית עודדו את הכלב להישאר במקום הרביצה שלו בחדר או בפינה נפרדת. אפשר גם לתת לו משחקים להשתעשע איתם, חטיפים או שילוב של השניים (יש סוג של קונוס מגומי, "קונג", שאליו אפשר להכניס מזון).

ניתן גם לבצע "נטישה בכאילו": צאו מהבית לכמה דקות או אפילו לכו לחדר אחר ותנו לכלב חיזוק חיובי כאשר הוא נרגע. לאט לאט עזבו אותו ליותר זמן ובשלבים האחרונים וודאו שהוא נמצא בפינת הרביצה השקטה לפני שאתם יוצאים מהבית לכמה שעות.

שירותי אילוף כלבים ופנסיון לכלבים ב-IPD

ל-IPD פנסיון לכלבים עם השגחה צמודה ותנאים מצוינים. תוכלו גם להסתייע באילוף בתנאי פנסיון במצבים בהם אתם לא יכולים להעניק לו אילוף פרטני באמצעות שיעורי אילוף או לאלף אותו בעצמכם. אנו מתמחים בצרכים שונים ומגוונים: החל מכלבים המפגינים התנהגויות לא רצויות ועד לאילוף כלבים לכוחות הבטחון, או ככלבי עבודה.

כמו כן, אנחנו מספקים טיפול הידרותרפיה במים לכלבים אשר נפגעו או סובלים ממחלות פיזיות.