כתובת

מושב מגשימים

מצרפים כלב חדש למשפחה? מה עדיף, לקנות או לאמץ?

מצרפים כלב חדש למשפחה? מה עדיף, לקנות או לאמץ?

החלטתם לצרף כלב חדש למשפחה? מזל טוב! עכשיו השאלה היא האם לקנות או לאמץ?

מהבחינה המוסרית, הצלת כלב שנמצא במקלט לבעלי חיים היא ללא ספק הדבר "הנכון" לעשות. ככל שכלב נמצא זמן רב יותר במכלאה או מקלט לכלבים נטושים, כך יהיה לו קשה יותר להתחבר למשפחה העתידית שלו והעובדה שמאכילים ומשקים אותו לא הופכת את החיים שלו לשווי ערך לאלו של כלב שזוכה לגדול בבית חם.

מנגד, קשה להתווכח עם אותם אנשים שחולמים במשך שנים על כלב גזעי, אך חשוב גם לשאול את עצמנו האם הכלב אכן אמור לשרת מטרה מסוימת כמו שמירה על הבית או השתתפות בתחרויות מקצועיות, או שאולי מדובר בעיקר על שאלה של מראה ויופי. 

אם מדובר במקרה האחרון, כדאי לדעת שיש כלבים מעורבים יפיפיים וכל כלב יכול להיראות אצילי בתנאי שדואגים לטפל בכל צרכיו (ניקוי שיניים, אוכל מתאים וגם סירוק).

גם אם החלטתם בסופו של דבר לקנות כלב גזעי, אל תתפתו למודעות שהמקור שלהן נראה מפוקפק או מחירים נמוכים באופן מחשיד: גשו אל המגדל ובקשו לראות שהגורים וגם האמא נהנים מתנאי גידול מיטביים. דרשו גם לראות תעודות ורישום המלטה של  "ההתאחדות הישראלית לכלבנות" (IKC). למרבה הצער, תופעות של המלטות פיראטיות בתנאים קשים והברחת גורי כלבים גזעיים בדרכים לא דרכים נפוצות לאחרונה, במיוחד דרך האינטרנט והרשתות החברתיות.

גם לאמץ צריך לדעת איך

מניסיון של שנים רבות נוכל לספר לכם שגם כלב צריך לדעת כיצד לאמץ. לדוגמה, יש הבדל גדול בין אימוץ של כלב צעיר בגודל בינוני או קטן שהגיע למקלט לפני כמה ימים או שבועות ובין אימוץ של כלב גדול ובוגר שעבר אצל כמה וכמה בעלים. אילוף כלבים מהסוג האחרון, במיוחד עם התנהגות מעט בעייתית, יהיה מורכב הרבה יותר (למרות שאסור כמובן להכליל).

כיום החשיבות לנושא הזה הולכת וגדלה, ולכן בהחלט ייתכן כי תעברו סוג של מבחן קבלה על מנת לראות אם הכלב מתאים לאופי שלכם ולגודל הבית. העמותות לא עושות זאת כמובן מכוונה רעה, אלא כדי להימנע ממקרים בהם הכלב יאלץ לעבור בתים רבים.

כמו כן, רוב העמותות למען בעלי חיים יבקשו שתכסו את עלות הטיפולים השונים כגון עיקור/סירוס, תלוע, הצמדת שבב וכו' ("סל אימוץ"). ואם החלטתם לאמץ שננטש ברחוב (גם זה קורה), הדבר הראשון שאתם חייבים לעשות זה לקחת אותו לווטרינר. במילים אחרות, גם לאמץ כלב עולה כסף.

על IPD

IPD הוקמה על ידי אמיתי טל, מאלף כלבים בכיר אשר צבר וניסיון וידע אצל מומחה האילוף הבלגי ג'ון פיליפ. אמיתי הביא עימו ל-IPD את הידע המקצועי והמתקדם ביותר שקיים כיום בישראל בתחום.

IPD מספקת מגוון רחב של שירותים, החל משיעורי אילוף גורים וכלבים בוגרים, דרך שירותי פנסיון לכלבים רגיל או משולב אילוף ועד לטיפולי הידרותרפיה וכושר מיוחדים.