כתובת

מושב מגשימים

פחד מרעשים אצל כלבים

פחד מרעשים אצל כלבים

פחד מרעשים אצל כלבים עלול להופיע בשלב יחסית מאוחר בחייהם של הכלבים כאשר לא פעם כלל לא ברור מה הסיבה. ידוע כי לעיתים טראומה שהכלב עבר או צלקות עבר מהמכלאות שהוא שהה בהן, התעללות, הפרדה בגיל צעיר ועוד, יכולים להשפיע על הפחד מרעשים אצל הכלב. פחד מושרש עלול להפוך לפוביה כאשר המשמעות היא תגובה חריפה, מוגברת וקבועה לרעש. סף הרגישות של הכלב עלול להיות כל כך נמוך עד שהוא יגיב בעוצמה גם באירועים שבעבר לא היוו גורם ביצירת הפחד. כך לדוגמא: כלב אשר מפחד מרעש של סופות יכול להתחיל להגיב בצורה חריגה כבר כאשר הוא מזהה מאפיינים כריח של גשם ועוד.

סימנים המעידים על פחד מרעשים אצל הכלב

מדובר כאמור על בעיה נפוצה בקרב כלבים, כאשר יש מחקרים המעידים שיש גזעים החשופים לכך יותר. הגזעים הללו כוללים בעיקר גזעי תצוגה ועבודה כגון: רועה גרמני, קולי, ביגל ובאסט. התגובה של הבעלים של הכלב עשויה להקרין ולתרום להתפתחות של תגובה דומה אצל החיה, כך שאם קולות זיקוקים יוצרים עצבנות ואגרסיביות אצל הבעלים של הכלב, עלולה להיות לכך השפעה על החיה ובכיוון השני, אם הבעלים רגוע ומשדר רוגע לנוכח רעשים חריגים, הדבר גם יכול להשפיע על הכלב.

הסימנים שמעידים על כך שהכלב מפחד מרעשים הם: במישור הגופני יהיו לו אישונים מורחבים, חוסר תיאבון, ריור מוגבר, הלחתה מוגברת, ריקון של בלוטת סירחון, רעידות ועוד. במישור ההתנהגותי ניתן למצוא: מציאת מקום מחבוא או מסתור, מתן צרכים במקום המגורים, ניסיון להימלט מהמקום, היצמדות אובססיבית לבעלים, אי ציות לפקודות, נביחות ועוד.

כיצד מטפלים בפחד אצל כלבים?

חשוב לדעת כי אין מתכון בטוח למיגור הפחד, אך בהחלט ניתן למזער אותו עד שיבוא לידי ביטוי באופן מינורי בלבד. אתם יכולים לבחור אילוף כלבים על ידי מאלף מקצועי שיעניק לכם את הטיפים הרלוונטיים לצורך התמודדות עם החרדה של הכלב. המעורבות שלכם כבעלים יכולה לסייע לכלב לא מעט בהתמודדות עם הרעשים. לרוב, בכדי לסייע לכלב שמפחד מרעשים יש צורך לשנות עבורו את הסביבה באופן שעוצמת הרעש תפחת. כמו כן, אפשר להפעיל רעשים שהכלב לא מפחד מהם בכדי להפחית רעשים שהכלב מפחד מהם, כך לדוגמא: ניתן לנסות להפעיל מזגן או מייבש שיער, טלוויזיה או רדיו. ניתן להכניס את הכלב לחדר חשוף בצורה מינימלית לרעשים סביבתיים כחדר אטום, חדר ללא חלונות, מרתפים, חדרי אמבט ועוד.

דבר נוסף שניתן לעשות כאשר יש רעש צפוי כלשהו הוא להתיש את הכלב במשחק כלשהו או פעילות אירובית, כך שכאשר הרעש יופיע הכלב יהיה עייף והתגובה שלו לרעש החיצוני תהיה פחות חריפה. מעבר לכך פעילות גופנית מעלה את רמת הסרוטונין והדבר גורם לתחושה של רוגע.

מעבר לכך, רמת המודעות שכלב מגלה כלפי הבעלים שלו גבוהה מאוד ועל כן, חשוב שגם אתם תישארו רגועים כאשר יש רעש.

אם אתם מרגישים שהתגובה של הכלב שלכם לרעשים רק הולכת ומחמירה ואתם חשים כי אינכם יכולים להתמודד עם זה והדבר דורש טיפול רציני, כדאי שתבחרו פנסיון לכלבים המציע אילוף כלבים איכותי עם התמקדות בפחד של הכלב מרעשים.

אם אתם מחפשים פנסיון אילוף כלבים שבו תקבלו אילוף לכלב שלכם ברמה המקצועית והגבוהה ביותר, כדאי שתכירו את IPD המנוהל על ידי אמיתי טל, מאלף כלבים מקצועי, אשר למד את התחום באופן הטוב ביותר על ידי מיטב המומחים ועוסק בו מתוך אהבה גדולה לכלבים ומתוך הכרות רחבת היקף עם פסיכולוגיה של כלבים.